Ateş Düşürmek İçin Bitkisel Yollar

Münevver Aktaş
Vücut sıcaklığı 37.5 Santigrat derece ya da 99.5 Fahrenhayt dereceyi geçtiğinde çocuk veya yetişkinler ateşlenir. Aslında ateş, bir enfeksiyon veya hastalık belirtisidir. Vücudumuz herhangi bir virüs veya bakteri tarafından saldırıya uğradığında, savunma sistemimiz enfeksiyonun yayılmasını ve olası zararlarını önlemek için vücut sıcaklığını yükseltir.
Vücut sıcaklığı 37.5 Santigrat derece ya da 99.5 Fahrenhayt dereceyi geçtiğinde çocuk veya yetişkinler ateşlenir. Aslında ateş, bir enfeksiyon veya hastalık belirtisidir. Vücudumuz herhangi bir virüs veya bakteri tarafından saldırıya uğradığında, savunma sistemimiz enfeksiyonun yayılmasını ve olası zararlarını önlemek için vücut sıcaklığını yükseltir.

Virüs veya bakteriler ölürse ateş düşer. Ancak, eğer sizin veya çocuğunuzun ateşi 38-39 santigrat dereceyi bulursa hemen bir doktora götürün. Çünkü bu, ciddi bir enfeksiyon belirtisi veya hastalık göstergesi olabilir. Bunun dışında, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve yüksek ateşi düşürmek için bazı ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

EVDE YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

UYGULAMALAR

Soğuk Kompres

Soğuk kompres uygulamak, vücut sıcaklığını çeker ve kontrol altında tutar. Bu yöntem, hafif ila yüksek ateş için etkilidir.

• Soğuk musluk suyunda bir havluyu ıslatın.
• Fazla suyu sıkın ve koltuk altı, ayak, el ve kasıkları havluyla ovun.
• Yine, havluyu suya batırın ve fazla suyu sıkın.
• Alın üzerine koyun ve bir süre bekletin.
• Alın üzerine soğuk ıslak havlu koyma yöntemini günde birkaç kez tekrarlayın.

Not: Bu işlem için buzlu su kullanmayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücut sıcaklığını çeker. pH değerini dengeler ve yüksek ateşi çabucak düşürür. Zengin minerallerle yüklüdür, bu yüzden kaybolmuş mineralleri geri yükler ve vücudu nemli tutar. Bu yöntem hem yetişkinler hem de çocuklar için etkilidir.
• Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu bir kaba koyun.
• İyice karıştırın ve bir çift çorabı bu suya daldırın.
• Çoraptaki fazla suyu sıkın ve ayağınıza giyin.
• Çorap ayağınızda kuruyana kadar bekletin. Kuruyunca tekrar ıslatarak aynı şekilde giyinin.
• İşlemi mümkün olduğunca tekrarlayın.


TÜKETİLMESİ GEREKEN GIDALAR


Elma

Elma, kaybolan enerjiyi geri kazanmak için yararlı birçok besin, vitamin ve mineral içerir. İçerisinde bulunan pektin maddesinin önemli metabolik etkisi vardır.

Krem Tartar

Krem Tartar, vücudunuzu alkalileştirerek bakteri üremesine engel olur. Viral enfeksiyonlardan dolayı ateşiniz yükseldiyse, bu yöntem daha iyi sonuç verir.

Fesleğen (Reyhan) Çayı

Fesleğen veya reyhan, yüksek ateşi düşüren Ayurvedik bitkisel çaredir. Antibakteriyel, antibiyotik ve anti-inflamatuar özellikleri vardır.

Sarımsak

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan ve yüksek ateşi düşüren antioksidanlar içerir. İçindeki allicin, virüslerle savaşan antiviral özelliktedir.

Kekik

Kekik, ateşi azaltmaya yardımcı olan uyarıcı olarak davranır. Bağışıklığı artırmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan C vitamini içerir.

Kuru Üzüm

Kuru Üzüm bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler, mineraller, elektrolitler ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu, hızlı bir şekilde ateşi düşürmenize yardımcı olur.

Melekotu Kökü

Melekotu kökü, terlemeyi sağlayarak ateşi düşürür. Bu şifalı bitki ateş, vücut ağrıları ve öksürük tedavisinde faydalıdır.

Marul

Marul, vücudun su kaybını önler, bu da vücut sıcaklığının azaltılmasına ve yüksek ateşin kontrol edilmesine yardımcı olur. Ayrıca daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil, vücuttan ter atarak yüksek ateşi çabucak düşürür. Ateşin yükselmesine neden olan enfeksiyonlarla savaşan antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antiviral özellikler içerir. Bu bitkisel çözüm, ateş ve boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı olur.

Nane

Nanenin ateş düşürücü ve yatıştırıcı özelliği, iç sisteminizi serinleterek vücut sıcaklığını hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Ateşin yükselmesini önler.

Zerdeçal

Zerdeçalda bulunan curcumin, bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü antiviral ve antioksidan etkiye sahiptir. Herhangi bir komplikasyonu önler ve yüksek ateşi düşürür.

Patates

Patates, enfeksiyonların neden olduğu ateş ve diğer rahatsızlıkları azaltmada çok yardımcı olur.

Limon

Limonun mükemmel detoksifikasyon özelliği yüksek ateşli hastalığı tedavi etmeye yardımcı olur. Toksinleri vücuttan atar. Antihistamin özelliği alerji kaynaklı ateş yükselmesinde etkilidir.

ATEŞİ AZALTMAK İÇİN İPUÇLARI:


• Ateşi düşürmek için 10-15 dakika boyunca soğuk suyla duş alın. (Aşırı soğuk suyla değil)
• Evinizin oda sıcaklığını düşürmek, vücut ısınızı azaltarak kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.
• Her zaman iç mekânda kalmaya ve ateş azalana kadar yeterince dinlenmeye çalışın.
• Ateşiniz yüksekse, özellikle yemek yemeden önce ve tuvalete gittikten sonra ellerinizi soğuk suyla, sık sık ve güzelce yıkayın.
• Başınızı ve boynunuzu soğutun. Bunun için ıslak veya soğuk bir bez kullanın ve gerektiği kadar bu işlevi tekrarlayın.
• C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur. C vitamini açısından zengin gıda veya takviyeleri tüketmeniz faydalı olacaktır.

"Şâfi-i Kerim Allah Teâla Hazretleri, her ne hastalık indirmişse onun devasını da indirmiştir." Hadis-i Şerifte söylendiği gibi şifası olmayan hastalık yoktur.

 

Münevver Aktaş | Nisanur Dergisi | Ekim 2017 | 71. Sayı

 


 
24-10-2017 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.