Editör - Aralık 2017

Editör
Mutluyuz, umutluyuz, haklı bir gururu yaşıyoruz. Yıllar önce bu vakitler çıktığımız yola, emin ve kararlı adımlarla devam ediyoruz. Nurlu kadınlarla nurlu yarınlara, demiştik. Kur’an’ın nurundan feyizlenmeye, iffet timsali bir toplum inşa etmeye, Salih bir nesil yetiştirmeye, bireylere bilinç vermeye gayret ediyoruz.


Yıllardır, kelam ve kalemin ışığında, ayet ve hadislerin gölgesinde yayın hayatımızı sürdürmeyi bizlere nasip eden Rabbimize sonsuz hamd-u senalar olsun. Özü sözü bir, her kelamı gönüllere sürur, ‘oku’ emrinin ilk muhatabı Sevgili Efendimize binler salât-u selamlar olsun.

Allah’ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun.

Mutluyuz, umutluyuz, haklı bir gururu yaşıyoruz. Yıllar önce bu vakitler çıktığımız yola, emin ve kararlı adımlarla devam ediyoruz. Nurlu kadınlarla nurlu yarınlara, demiştik. Kur’an’ın nurundan feyizlenmeye, iffet timsali bir toplum inşa etmeye, Salih bir nesil yetiştirmeye, bireylere bilinç vermeye gayret ediyoruz. Gayret ve azmimizi bileyecek vesileler arıyoruz. Bugün buradaysak, ‘kalem’ silahını kuşandıysak, yüce rabbimizin keremi ve sizlerin teveccühü iledir. Teşekkürler kardeşler…

Bildiğiniz üzere dosyamızı her ay, aile ve toplumun ‘kadın’ kanadı üzerinden şekillendiriyoruz. Bu ay, yine oldukça mühim bir mevzuu; sıla-i rahimi dosyamıza aldık.

Sıla-i rahimin Kur’an ve sünnetteki yeri nedir? Akrabalık ilişkileri insan psikolojisini nasıl etkiler? Peygamber Efendimiz (SAV)’in akraba hassasiyeti ne dereceydi? Sıla-i rahimde kadının olumlu ve olumsuz rolleri nelerdir? Çocuklar nezdinde dayı ile teyze, amca ile haladan neden değerli ve kıymetlidir(!). İslam’ın taziye geleneği/kültürü ile günümüz taziye anlayışı arasındaki kıyas nasıldır? Sorularının izahlarını bulabileceğiniz gibi, konuyla alakalı farklı görüş ve önerileri sayfalar arasında bulabilirsiniz.

‘Toplumun Terbiyesinde Kadının Rolü’ konulu başyazımızda, İslam ümmetinin ve Müslüman fertlerin ayağa kalkmasının kadınların İslami kimliklerini kavramaları, iffetlerini korumaları, ahlaksızlıklardan uzak durmaları ve çocuklarını İslami çerçevede yetiştirmeleriyle mümkün olduğu belirtiliyor.


Bu ay sizler için şehid Aytaç Baran’ın kıymetli eşi Gülşen Baran Hanımefendi ile röportaj yaptık.

Öte yandan geçtiğimiz ay, ülkemizin dört bir yanındaki Alimler ve Medreseler Birliği bünyesinde faaliyet gösteren medreselerden icazetlerini alarak ‘âlime’ olan genç kızlarımızın duygu ve düşüncelerini sizler için aldık.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Irak ve İran’da yaşanan şiddetli depremin, bizleri derinden üzdüğünü belirtmek isteriz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Evsiz ve darda kalanların, tez vakitte feraha kavuşmalarını niyaz ediyoruz. Rabbimiz böylesi acıları bir daha yaşatmasın.

Değerli kardeşler, giderler bazında gerçekleşen birtakım değişiklikler, dergimizin aylık fiyatında Ocak 2018 sayısından itibaren 1 TL artışı gerekli kıldı. Bu fiyat artışını anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Evet, dergimiz; aile ve kadına, ilim irfana, geziye, mutfağa, sağlığa, kültür sanata ve daha birçok konuya ilişkin yazılarla ay bu da dopdolu. Sizleri derginizle baş başa bırakıyor; şanı yüce Allah’a emanet ediyoruz.

Editör | Nisanur Dergisi – Aralık 2017 – 73. Sayı
  
04-12-2017 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.