Editör - Eylül 2015

Editör
Evet, çocuklarımız bizim medarı iftiharlarımız! Ancak aynı zamanda bize emanet edilmiş kıymetlilerimiz… Onların zihinlerini ve gönül dünyalarını da, en az beden sağlıklarına dikkat ettiğimiz kadar önemsemeli; kaliteli bir eğitim ile ve manevi girdaplara boğulmayacağı bir ortamda gelişimlerini devam ettirmelerini sağlamaya çalışmalıyız. Bizler bu ay, dosyamıza bu konuyu taşımak ve ‘ebeveyn-çocuk-okul’ üçgeninde sorumluluklarımızı yeniden anımsa(t)mak istedik.
Allah’a hamd ve resulüne salat ile…

Selamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu…

Sevgili Peygamber Efendimizin “Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar” ifadelerinden anladığımız bir mühim nokta da ‘eğitim ve öğretim’ aşamasının insan hayatı üzerinde ne derece etkili olduğudur.  Doğar doğmaz –çoğunlukla- kendini bir anne-babanın yanında bulan çocuk, onların terbiye ve hayat felsefesiyle büyüyüp gelişirken zamanla başkalarının da tesirinde kalır. Eğitim-öğretim aşamalarını peyderpey tamamlar.

Tüm bunlar malumunuz. Ancak dikkatlerinizi çekmek istediğimiz asıl nokta şu ki; bir çocuğun karakter/kişilik gelişimi %80 oranında 0-6 yaş arasında tamamlanmış oluyor. Yani çocuk, henüz ilk muallimleri anne-babasının dizinin dibindeyken eğitim ve öğretim hayatının beşte dördünü tamamlamış oluyor. Geriye kalan gelişimleri ise 6 değil belki 16 yıla yayılacak; ömrü boyunca devam edecektir. Bu nokta, çocuklarını bir eğitim çatısı altına vermek isteyen ebeveynleri hassas olmaya, ilgili davranmaya ve ciddi bir takibe de mukadder kılıyor.

Evet, çocuklarımız bizim medarı iftiharlarımız! Ancak aynı zamanda bize emanet edilmiş kıymetlilerimiz… Onların zihinlerini ve gönül dünyalarını da, en az beden sağlıklarına dikkat ettiğimiz kadar önemsemeli; kaliteli bir eğitim ile ve manevi girdaplara boğulmayacağı bir ortamda gelişimlerini devam ettirmelerini sağlamaya çalışmalıyız. Bizler bu ay, dosyamıza bu konuyu taşımak ve ‘ebeveyn-çocuk-okul’ üçgeninde sorumluluklarımızı yeniden anımsa(t)mak istedik. Bu minvalde yazarlarımız:

Asıl eğitimin, çocukları ebeveyn-okul eğitiminden aynı zamanda faydalandırmak olduğunun… Çocuğun okul hayatında tamamen okul-öğretmen ve arkadaş üçgeninde bırakılmaması gerektiğinin… Özellikle ergenliğe girme dönemleri olan orta öğretimde çocuklarımıza öğretmenlerini sevip saygı göstermelerini ancak mahremiyet sınırlarını da korumalarını öğretmemiz ve bu bilinci mutlaka vermemiz gerektiğinin… Çocuklarının okul hayatını her şeyin önüne alan kimi ebeveynlerin, iş uhrevi saadetini sağlamaya gelince onu çok rahat geri plana itebilmesinin ne derece yanlış olduğunun… Aynı zamanda tatilin başlamasıyla strese giren, tatilin bitmesini dört gözle bekleyen, çocuklarına tatil sürecinde tahammül edemeyen, bir an önce okulların açılmasıyla rahat nefes almayı arzulayan ebeveynler profilinin de olduğunun altını çiziyor ve bu hususlara açıklık getiriyorlar…

Başyazımızda ise toplumumuzun içine düştüğü acıklı duruma dikkat çekilerek Müslüman hanımların daha fazla gayret göstermeleri gerektiği vurgulandıktan sonra; “Ancak okuyanlar, İslam’ı öğrenenler ve günün gelişmelerinden haberdar olanlar faydalı işler yapabilirler” izahında bulunuluyor.

Bu ay sizler için Eğitimci Asiye Özışık Hanımefendi ile ilim öğrenme ve kitap okumanın önemine ilişkin röportaj yaptık.

Kıymetli okurlarımız, malumunuz mübarek Kurban Bayramı yaklaşıyor. Ve vicdani melekeleri sağlam herkes gibi bizlerin de yâdına geçen sene kurban eti dağıtırken hunharca katledilen Yasin ve arkadaşları düşüyor. Rabbimizden niyazımız; bu kutlu Hacc iklimini, Yasin gibi nazeninlerin, Aylan (Kurdi) gibi cennet kuşlarının, Fırat (Sımpil) gibi masum/mazlum çocukların kanını döken zalimlerin sonlarına, Ümmet-i Muhammed’in ise vahdetine vesile etmesidir.

Birlik-beraberliğe ve Kur’an ile arınmaya her zamankinden daha fazla muhtaç olduğumuz şu zaman diliminde dualarınızı artırmanız, niyazlarınızda bizleri de anmanız temennisiyle şanı yüce Allah’a emanet olunuz.

Editör / Nisanur Dergisi - Eylül 2015 (46. Sayı)
 
16-09-2015 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.