Editör - Kasım 2016

Editör
Nefsin mahiyeti ve terbiyesi hususu, doğrusu sıklıkla işlenmesi ve irdelenmesi gereken bir mevzu… Güzel/hayırlı bir sonuç adına, nefis tezkiyesi olmazsa olmaz zira. Ki; “Nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir” ilahi beyanından da bunu anlamaktayız. İşte, bir gemi misali doğru kaptanlık edilmediği taktirde kişiyi, hayat denizinde boğulmakla karşı karşıya bırakacak nefs hususunu, bu ay dosyamıza aldık.
Rahman ve Rahim olan, şanı yüce Rabbimize hamd; Peygamber Efendimize selam ederiz. Mümin Müslümanlardan olmakla övünür; salih kullardan olmaya azmederiz.

Allah’ın selam, rahmet ve bereketi üzerinize olsun. Ki; O’nun rahmet kapılarını açtığı kimse hüsranda kalmaz… O’nun esenlik üzere kıldığı kimseye hased ediciler, şeytan ve aveneleri musallat ol-a-maz… O’nun bereketlendirdiği hanelerde ve sinelerde nefs rüzgârları esmez, hezimet uğramaz oralara…

Kıymetli okurlarımız! Bizleri hiç yoktan var edip imtihan yurdu olan şu dünyaya beden, ruh ve nefsten müteşekkil olarak gönderen Rabbimiz, güzel bir sonuca ulaşmamız adına gerekli tüm ihtarlarla beraber yardımlarını da esirgememiş ve esirgememektedir. Bilhassa ‘hayat kitabımız’ olan Kur’an-ı Kerim, sağlam bir dayanak olarak sapasağlam duruyor elhamdülillah…

Nefsin mahiyeti ve terbiyesi hususu, doğrusu sıklıkla işlenmesi ve irdelenmesi gereken bir mevzu… Güzel/hayırlı bir sonuç adına, nefis tezkiyesi olmazsa olmaz zira. Ki; “Nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir” ilahi beyanından da bunu anlamaktayız. İşte, bir gemi misali doğru kaptanlık edilmediği taktirde kişiyi, hayat denizinde boğulmakla karşı karşıya bırakacak nefs hususunu, bu ay dosyamıza aldık. Yazarlarımız:

Nefsi öldürmenin elimizde olmadığını, zaten Rabbimizin bizden istediğinin de bu olmadığını... Nefis tezkiyesinin, nefsin öldürülmesinden ziyade günah ve kirlerden arındırılması, temizlenmesi olduğunu… Kötülük ve şerden yana olan nefsin, terbiye edilip Allah’a yönlendirildiğinde, Fecr Suresi’nde buyrulduğu üzere hoşnut olup, huzura ereceğini… Nefsin, kişiyi birçok güzellikten soyutlamaya çalıştığını ve kişiye, fedakârlıkta bulunduğu zaman küçük düşeceğini düşündürdüğünü... Hâlbuki izzet ve dik duruşun yalnızca Allah`ın rızasını kazanmakla mümkün olabileceğini... Bunun için de tıpkı tarihte iz bırakan kahramanların serdengeçti bir ruha sahip oldukları gibi, bizlerin de yeri geldiğinde nefsin kimi arzu ve isteklerini ezip geçmemiz gerektiğini belirtiyorlar.

Başyazımızda ise hiçbir iş ve mesleğin; iffet ve tesettürden, inancı korumaktan daha önemli ve değerli olmadığına dikkat çekilerek “İffetinize uygun olmayan alanlarda bulunmamalı, iffetinize leke getirecek hiçbir tavır ve davranış içerisinde olmamalısınız.” açıklamasında bulunuluyor.

Bu ay sizler için Yar. Doç. Dr. Necla Yasdıman Hanımefendi ile röportaj yaptık.

Öte yandan pedagogumuz çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu mevzusuna açıklık getirirken, doktorumuz da mide iltihaplanması olan gastrit hastalığa ilişkin bilgiler veriyor. Ayrıca pratik ve lezzetli tarifler de sayfalar arasında sizleri bekliyor…

Kış mevsiminin ağırlığını hissettirdiği şu zaman diliminde, uzun gecelerin bereketli seherlerinde bizleri de dua ve niyazlarınızdan eksik etmeyiniz. Şanı yüce Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun.

Allah (CC)’a emanet olunuz…

Editör / Nisanur Dergisi - Kasım 2016 (60. Sayı)
 
16-11-2016 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.