Editör - Kasım 2017

Editör
Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketinin her daim üzerimizde olmasını, ne çok arzularız. Rahmet ve bereket, esenlikle beraber hanelerimizden hiç eksik olmasın diye ne çok çabalarız. Ki, birbirimize ilk sözümüz de bu olur. Selam ile başlarız söze. Selam ile gireriz hanemize ve başka hanelere…


Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketinin her daim üzerimizde olmasını, ne çok arzularız. Rahmet ve bereket, esenlikle beraber hanelerimizden hiç eksik olmasın diye ne çok çabalarız. Ki, birbirimize ilk sözümüz de bu olur. Selam ile başlarız söze. Selam ile gireriz hanemize ve başka hanelere… 

Bu, rabbimizin lütuflarından bir lütuf olarak karşımızda duruyor. Bir de farklı cihetiyle rahmet ve bereketin hanelerimize yağması hususu var. Nikâh bağıyla birleşen gönüllerin meyveleri! Evlad nimeti… Erkek çocuğa ‘bereket’, kız çocuğa ‘rahmet’ nazarıyla bakıyor isek de biliyoruz ki her biri, şükrünü eda etmekten bir an bile geri duramayacağımız nimetler. Rabbimizin bizlere emanetleri… Yuvamızın neş’e kaynakları. Göz aydınlıklarımız. Ve imtihan vesilelerimizden biri! Belki de en ağırı… 

Bu bağlamda kıymetli okurlar, onların gelişim ve eğitimlerini hassasiyetle üstlenmemiz ve takip etmemiz icap ediyor. Bizler bu ay dosyamıza bu gelişim/eğitim ayaklarından biri olan ‘mahremiyet’ boyutunu aldık. 

Mahremiyet eğitimi, çocuğun kendisinin ve diğerinin özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde sınırlarını koruması, diğer insanın özeline saygı duyması, kendisi ve çevresi arasında sağlıklı sınırlar koymasıdır, dedik. 

Mahremiyet eğitimi gelişiminin, öncelikle çocuğun temel davranış refleksini kazanmasından geçtiğinin altını çizdik. Çocuğumuzun henüz küçük yaşlarından itibaren bireyselliğinin ve biricikliğinin farkında olması gerektiğini; bedensel farkındalığın da ancak kişinin kendi bedeni üzerinde söz söyleme hakkının olduğu bir süreçte gelişebileceğini belirttik. Ve bunca yönlendirici /ifsad edici unsurun karşısında hayâ ve edeplerini koruyarak onları güçlendirmemiz gerektiğini yineledik… 

Başyazımızda şeytan ve dostlarının, Müslüman erkekleri aldatmak için kadınları kullandıkları gibi Müslüman bayanları aldatmak için de erkekleri kullandıklarının altı çiziliyor ve “Okulda, otobüste, yolda yürürken ya da sosyal medyada bir anda karşılaştığınız, sizi çok makul görünen sebeplerle de olsa konuşturmaya, sizinle diyaloga geçmeye çalışan bir erkeğin bu amaca hizmet edenlerden biri olabileceği unutulmamalıdır.” uyarısında bulunuluyor. 

Öte yandan bu ay, çocukta mahremiyet eğitimi/gelişimi hususunda Psikolojik Danışman Hanife Okutan Hanımefendi ile röportaj yaptık. 

Evet, kıymetli okurlar! Rabbimize hamd-u senalar ederiz ki; yine dopdolu bir dergiyle hanelerinize ve gönüllerinize konuk olmayı bizlere nasip ve müyesser eyledi. 

Sizleri, yemekten sağlığa, ilimden irfana, edebiyattan şiire dolu dolu derginizle baş başa bırakıyor, şanı yüce Allah’a emanet ediyoruz. 

Selam ve dua ile… 

Editör | Nisanur Dergisi | Kasım 2017 | 72. Sayı
  
10-11-2017 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.