Günahtan Sakınalım ve Sakındıralım

Başyazı
Bu zor ve sıkıntılı dönemde Müslüman bir kızın kötülüğe bulaşmadan, onur ve izzetiyle İslam’ı yaşayabileceğini, şeytan ve taraftarlarının bütün oyunlarına karşı direnebileceğini; yaşantınızla ortaya koymalısınız.
Bismillahirrahmanirrahim.

“Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, muhakkak ki o, edepsizliği (yüz kızartıcı suçları) ve kötülüğü emreder…”
(Nur / 21)

“Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (vesvese veya iğva) gelirse, hemen Allah’a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. Takvaya erenler var ya, onlara şeytan tarafından bir vesvese dokunduğunda (Allah’ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp hemen gerçeği görürler.” (A’raf / 200–201)

Ahlaksızlıklar geçmişte daha çok dışarıda işlenirken, şimdilerde internet ve televizyonlar vasıtasıyla evlerimize kadar girmiştir. Okulda, sokakta, pazarda, televizyonlarda, gazetelerde, haber sitelerinde ve sosyal medyadaki ahlaksızlıklar, pervasızca sergilenerek; haramlar sıradanlaştırılmaya ve özendirilmeye çalışılmaktadır. Yoğun bir şekilde yaşanan bu haramlara karşı toplumdaki tepkilerin ve tedbirlerin yetersiz kalması, Müslüman gençleri büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakmaktadır.

Müslümanlar olarak attığımız her adımdan sorumlu olduğumuzdan, haramların her türlüsünden uzak durmak ve çirkefliklere karşı kendimizi, kardeşlerimizi, çocuklarımızı ve toplumumuzu muhafaza etmek zorundayız.

Önceki yazılarımızda genç kızlarımızın kendilerini korumak için dikkat etmeleri gereken noktalara işaret etmiştik. Okullar açıldı. Kızlarımızdan bir kısmı eğitim için okul ortamına ayak basmıştır. Tüm kardeşlerimizin, uygunsuz ortamlardan ve haramlardan uzak durmaları için büyük bir gayret içerisinde bulunmaları gerekir. Genç kızlarımızın, her geçen gün yaygınlaşan tehlikelerin bilincinde olmaları ve Müslüman bir şahsiyete yakışacak şekilde yaşamaları için dikkatlerini birkaç noktaya çekmek istiyorum:

Okul ortamı okul dışındaki ortamınızdan daha iyi değildir. Şeytan ve dostları Müslümanların inançlarını rahatça yaşamalarını engellemek için ortamı daha da daraltabilirler. Her zaman yaptıkları gibi şeytani vesveselerle günahları şirin göstereceklerdir. Böylece ummadığımız ve beklemediğimiz bazı insanların ayağını kaydırabilirler. Ancak siz, birer Müslüman olarak Allah Teâlâ’nın emrini yerine getirmekle ve günah sayılacak her türlü söz ve davranıştan uzak durmakla yükümlü olduğunuzun bilincinde hareket etmelisiniz.

Ortam ve şartlar nasıl olursa olsun, iffetinizi ve tesettürünüzü korumakla yükümlüsünüz. Hiçbir iş ve meslek; iffetinizden ve tesettürünüzden, inancınızı korumaktan daha önemli ve değerli değildir. İffetinize uygun olmayan alanlarda bulunmamalı, iffetinize leke getirecek hiçbir tavır ve davranış içerisinde olmamalısınız.

Yolunuzu ve istikametinizi İslami ölçüler çerçevesinde tayin etmelisiniz. İslam’a uymayan hiçbir topluluğun ve hiçbir hareketin içerisinde bulunmamalısınız.

Günahkârların hiçbir hareketi sizi cezp etmemeli, küçük dahi olsa günaha en ufak bir meyliniz olmamalıdır. Şeytanın bu yönde çabası olunca ve size vesvese verip cezp etmeye çalıştığında derhal kendinizi toparlamalı ve Müslüman bir şahsiyetten beklenen tutum içerisinde olmalısınız.

Etrafınızdaki insanlar size baktığında, ciddiyetinizden, vakarınızdan ve İslam’a olan bağlılığınızdan etkilenmeli ve kendilerine çekidüzen vermelidirler.

Kendinizi her türlü çirkinlikten uzak tutmakla birlikte, çevrenizdeki insanları kötülüklerden uzak tutmak ve İslami çerçevede düşünmelerini ve yaşamalarını sağlamak için çabalamalısınız.

Allah yolunda çalışmada, hiçbir kınayıcının kınamasından etkilenmemeli; hiçbir tehditten, baskıdan ve dayatmadan çekinmemelisiniz.

En küçük bir günahın bile insanı ateşe yaklaştıracağını unutmamalısınız. Şeytan ve taraftarlarının, çirkin şeyleri güzel gösterdiğinin, insanı kötülüklere bulaştırmak için küçük şeylerden başladığının ve alıştıra alıştıra büyüklerine meylettirip yönlendirdiğinin bilincinde olmalısınız.

İbadetlerinizi büyük bir özenle yerine getirmeli, namazlarınızı vaktinde eda etmelisiniz.
İslami hassasiyeti olmayan kızlarla arkadaşlıktan kaçınmalısınız. Özellikle erkeklerle ilişkileri olan, başıboş, helal ve haram sınırlarına riayet etmeyen şahıslardan uzak durmalısınız.
Namahrem erkeklerle bir arada bulunmamalı, çok önemli ve hayati olmadığı müddetçe konuşmaktan kaçınmalısınız.

Bulunduğunuz ortamda İslami faaliyetlere katılmalı, bolca İslami kitaplar okuyup kendinizi yetiştirmelisiniz.

Her gün mutlaka bir miktar Kur’an–ı Kerim’i mealiyle birlikte okumalı, ayet ezberlerinizi artırmalısınız. Allah Teâlâ’yı bolca zikretmeli ve yeryüzünün farklı yerlerinde büyük zulümler altında yaşayan ve her gün kanları dökülen Müslümanlara bolca dua etmelisiniz.

İhtiyaç olmadıkça internet ve sosyal medyadan uzak durmalı, zira buraların bozguncu ve ahlaksızların cirit attığı alanlara dönüştüğünü ve insanı günaha sürüklemek için büyük tuzaklarla dolu olduğunu ve kıymetli zamanınızı heba ettiğini unutmamalısınız.

Bu zor ve sıkıntılı dönemde Müslüman bir kızın kötülüğe bulaşmadan, onur ve izzetiyle İslam’ı yaşayabileceğini, şeytan ve taraftarlarının bütün oyunlarına karşı direnebileceğini; yaşantınızla ortaya koymalısınız.

Etraftaki insanlardan çoğunun ilgisizlikten ve bilgisizlikten dolayı günahlara yöneldiğini bilmelisiniz. Bulunduğunuz her yerde numune bir İslam davetçisi olarak hareket etmeli ve insanları karanlıklardan İslam’ın nuruna davet etmeyi önemli vazife olarak kabul etmelisiniz. Bunun için ilgilendiğiniz insanlara karşı güler yüzlü olmalı, büyük bir itinayla yaklaşmalı, kendine karşı güven kazandırmalı ve İslam’ın mesajını ulaştırmalısınız.

Rabbim çocuklarımızı her türlü hile, tuzak ve oyunlardan korusun. Çocuklarımıza, Hz. Peygamber (SAV)’in ahlakı ile ahlaklanmayı nasip etsin. (Âmin)

Allah’a emanet olun.

Başyazı / Nisanur Dergisi - Kasım 2016 (60. Sayı)
 
17-11-2016 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.