Günlük Dua ve Zikirler

Fahriye Genç
İnsanın gün içerisinde nasıl beden sağlığı için uyumaya, yeme ve içmeye ihtiyacı oluyorsa; aynı şekilde ruh sağlığı ve iman açısından kendini güçlü ve güvende hissetmesi için dualar ve zikirlere de ihtiyacı vardır.
Es Semi (Her şeyi işiten, kullarının niyazını kabul eden) Allah`ın adıyla…

İnsanın gün içerisinde nasıl beden sağlığı için uyumaya, yeme ve içmeye ihtiyacı oluyorsa; aynı şekilde ruh sağlığı ve iman açısından kendini güçlü ve güvende hissetmesi için dualar ve zikirlere de ihtiyacı vardır.

Bu minvalde müminlerin günlük olarak edebileceği dua ve zikirleri kısa kısa ele alacağız.

Uykudan uyanınca:

“Hamd; bizi öldürdükten sonra yeniden dirilten Allah içindir. Dönüş O`nadır.” (Buhari, Müslim)

“Hamd; vücuduma afiyet veren, ruhumu bana geri döndüren ve bana kendisini zikretme fırsatı veren Allah içindir.” (Tirmizi)

“Allah`ım seninle sabahladık, seninle akşamladık. Seninle dirilir ve seninle ölürüz. Senin huzurunda toplanacağız.” (Müslim)

Elbise giyerken:

“Hamd; bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafından hiçbir güç ve kuvvet harcamaksızın beni onunla rızıklandıran Allah içindir.” (Ebu Davut, Tirmizi)

Evden çıkarken:

“Allah`ın adıyla, Allah`a tevekkül ettim. Güç ve kuvvet ancak Allah iledir.” (Davut, Tirmizi)

Eve girerken:

“Allah`ın adıyla girdik, Allah`ın adıyla çıktık ve Rabbimize tevekkül ettik.” (Ebu Davut)

Mescide girerken:

“Kovulmuş şeytandan yüce Allah`a, kerim vechine ve ezeli hükümdarlığına sığınırım.” (Ebu Davut)

Mescitten çıkarken:

“Allah`ın adıyla! Salat ve selam, Allah Resulünün üzerine olsun. Allah`ım, senin fazlından isterim. Allah`ım, beni kovulmuş şeytandan koru.” (İbni Mace)

Çarşıya, pazara çıkıldığı zaman:

“Allah`tan başka ilah yoktur, birdir, ortağı yoktur. Mülk de O`nundur. Öldürür ve diriltir, O ölmeyen diridir. Hayır O`nun elindedir. O`nun her şeye gücü yeter.” (Tirmizi, İbni Mace)

Yemekten sonra yapılacak dua:

“Allah`a çok, hoş, bereketli, yeter demeden, bırakmadan ve tokluk göstermeden (muhtaç olarak) hamd ve şükrederiz. Rabbimiz bu dileğimizi duy.” (Buhari)

Bu ve benzeri dualar, kısa olup çok bilinmesine rağmen ve bu kadar fazileti varken genellikle ihmal edilen bir durumdur. Hâlbuki müminin her işinde ve anında Allah`ı anması, bütün hayatında, önemli-önemsiz bütün işlerinde, manevi olarak güçlü olmasını ve tevekkül etmesini sağlar.

Fahriye Genç / Nisanur Dergisi - Şubat 2016 (51. Sayı)
 
25-02-2016 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.