Hayat Namazla Güzeldir

Arzu Demir
Eskilerin söylemiş olduğu çok güzel bir söz vardır; “Ağaç yaş iken eğilir”. Ergenlik çağına ulaşmış bir çocuğa o yaşa kadar namazla ilgili hiçbir şey anlatılmamış, namaza alıştırma adına bir şey yapılmamış ise o yaştan sonra baskı yapmak ve namazı öğretmek çok güç olacaktır. Çünkü insanoğlunun en zor çağıdır ergenlik çağı. Bu nedenle daha küçükken namazı öğretmeliyiz ki; bir ömür boyu namaz ile hemhal olsun çocuklarımız.
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Namaz ibadeti İslam’da diğer ibadetlere nazaran daha çok zikredilir. Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde ve hadis-i şeriflerde namaza çağrıda bulunulur. Hatta daha küçük yaşta çocuklarımıza namazı öğretmeye ve kıldırmaya teşvik eder. Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Çocuklarınız yedi yaşına girince onlara namazı emredin…”


Neden yedi? Niçin çocuklara yedi yaşında namazı öğretmemiz emredilmiş?

Eskilerin söylemiş olduğu çok güzel bir söz vardır; “Ağaç yaş iken eğilir”. Ergenlik çağına ulaşmış bir çocuğa o yaşa kadar namazla ilgili hiçbir şey anlatılmamış, namaza alıştırma adına bir şey yapılmamış ise o yaştan sonra baskı yapmak ve namazı öğretmek çok güç olacaktır. Çünkü insanoğlunun en zor çağıdır ergenlik çağı. Bu nedenle daha küçükken namazı öğretmeliyiz ki; bir ömür boyu namaz ile hemhal olsun çocuklarımız.

Rabbimiz Taha Suresi’nin 132. ayetinde şöyle buyuruyor:
“(Ey Muhammed) Ailene namaz kılmalarını emret, kendin de onda devamlı ol.”

Ayette buyurduğu üzere Allah-u Teâlâ çocuklara namaz ibadetinin sevdirilmesi ve öğretilmesi için ebeveynlere çağrıda bulunmuş ve bunun ihmal edilmemesi gereken bir görev olduğunu vurgulamıştır.

Gerek ayetlerde ve gerek hadislerde namaza bu kadar çok yer verilmesinin birçok hikmetleri vardır. İmanlı nesillerin oluşması, İslam’ın hayatımıza ta çekirdekten yerleştirilmesiyle olur. Yüce Rabbimiz Ankebut Suresi 45. Ayette; “Muhakkak ki namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten korur” diye buyurmuştur.
Demek ki toplumun bu denli yozlaşması ve hayâsızlık içinde çırpınıp batmasının en temel sebebi, namazdan habersiz olmaları veya namazı gerektiği gibi eda etmemeleridir. Allah-u Teâlâ, aslında huzurlu ve mutlu yaşamanın formüllerini bize öğretmiştir. Önemli olan bizlerin bu çağrıya uyup namaz eksenli nesiller yetiştirmemizdir.

Sıklıkla dile getiriyoruz ki, çocuk anne ve babanın aynadaki yansımasıdır. Ebeveynler namaza gereken önemi verirlerse Allah’ın izniyle çocukları da verecektir. Çünkü çocukların ilk eğitimi ailede başlar. Çocuklar onlara söyleyeceğiniz nasihatlerden çok sizin hal ve hareketlerinize bakacak, sizleri kendine rol model seçip sizi taklit edecektir. O yüzden iyi amelleri hem nasihat ederek hem de uygulamada göstererek öğretmeliyiz çocuklarımıza.

Peygamber Efendimiz (SAV), namazı çocuklara sevdirmek ve öğretmek için çeşitli yöntemler uygulamıştır. Kimi zaman mescide torunlarını götürmüş, secdelerini bazen uzatmış bazen de kısaltmıştır. Bazen de onlarla beraber saf tutmuştur. Çocuklu anneleri mescide gelmeleri yönünde teşvik etmiştir. Kimi zaman mescitte onlarla oyun oynayarak imanlı nesillerin buradan çıkacağını işaret etmiştir. Resulullah (AS)’ın hayatını inceledikçe namaz ve çocuk ilişkisini daha iyi anlayacağız ve nasıl bir yöntem ile onları yetiştireceğimizi öğreneceğiz.
Şimdi değineceğim bazı hususlar, çocuklara namazın ne şekilde öğretileceği konusunda anne ve babalara ışık tutacaktır.

-Ebeveynler olarak daha küçük yaşlarda çocuklarınızın yanında namaz kılın.

-Biraz büyüdükleri zaman onlarla beraber saf tutun.
-Çocuklarınıza yedi yaşından evvel kısa ve kolay sürelerden ezberler yaptırın.

-Yanınızda saf tuttuklarında namazı hafif yüksek sesle kılın.
-Camilere beraber götürün ki çoğu insanın namaz kıldığını görsünler.

-Oyunlarla ve ezgilerle çocuklara namazı öğretin.
-Hediye ve ödüllerle onları namaza teşvik edin.
-Namazını kontrol edin ama bunu ona hissettirmeyin.
-Övgülerde bulunun.

-Alışkanlık haline gelinceye kadar namazı onlara hatırlatın.
-Sürekli namazın önemini çocuklarınızla konuşun. Ayet ve hadislerle örnekler verin.

-Çocuğunuzun kendine özel seccadesi, başörtüsü veya takkesi olsun.

-Namaza alıştırmaya alıştırdığınızdan itibaren sabah namazını da mutlaka kıldırın.

-Her durumda namaz kılmaları telkin edilmelidir. Mesela yolculukta kılınan seferi namazlar çocukları çok mutlu eder. (Kısaltılarak kılınması çocukların hoşuna gider.) Bundaki maksat her koşul ve durumda namazın kılınması gerektiğinin aşılanmasıdır. Piknikte, misafirlikte vs her yerde.
-Anne ve babalar olarak çocuğa namaz konusunda ısrarcı olduğunuzu hissettirin.

-Dünyada makam ve mevki sahibi olmaları için gösterdiğiniz çaba gibi ahiret yurtlarını şekillendirecek ibadi eğitimlerine de dikkat edip özen gösterin.
-Namaz kılan arkadaşları varsa onlarla vakit geçirip beraber cemaatle namaza teşvik edin.

-Anne ve babalar namazı öğretmede sabırlı, kararlı olmalı ve ortak çalışmalıdırlar.

Tüm bu hususlara dikkat edildiği taktirde, Allah’ın inayetiyle göz aydınlığımız olan çocuklarımız, gözümüzün nuru olan namazı öğrenecek ve hayatlarının geri kalan kısmında da hep namaz ile yaşayacaklardır inşallah.

Allah’ın insanlara yüklemiş olduğu halifelik misyonuyla hareket ederek imanlı nesiller yetiştirmek için son iki senedir 6-10 yaş arası çocuklara yönelik namaz programı düzenleyen Kur’an Nesli Platformu’na yaptıkları bu hayırlı çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz. Onların bu güzel çalışmaları, çocuklarını namaza alıştırmak isteyen ailelere büyük destek olmuştur. Bu çalışmalarının devamını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.
Allah (CC)’a emanet olunuz…

Arzu Demir | Nisanur Dergisi | Ekim 2017 | 71. Sayı 
 


 
10-10-2017 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.