İştah Açmak İçin Bitkisel Öneriler

Münevver Aktaş
Yemek yemeyen çocuğun iştahı nasıl açılır? Bir türlü kilo alamayan yetişkinin iştahı nasıl açılır? İştah açmak için neler yenilmeli veya içilmelidir? İştahsızlık için ne yapılmalı? İştahsızlık için bitkisel veya doğal çözüm ne olabilir?
Yemek yemeyen çocuğun iştahı nasıl açılır? Bir türlü kilo alamayan yetişkinin iştahı nasıl açılır? İştah açmak için neler yenilmeli veya içilmelidir? İştahsızlık için ne yapılmalı? İştahsızlık için bitkisel veya doğal çözüm ne olabilir?

İştah kaybı sonucunda oluşan yetersiz beslenme metabolizma üzerinde olumsuz etkiler oluşturarak vücudun hastalıklara daha az direnç göstermesine, dolayısıyla hastalık süresinin normalden daha uzamasına, enerji azlığına, bitkinliğe ve sürekli yorgun hissetmeye yol açabilir. Bu yüzden iştah kaybı ile mücadele ederek iştahınızı geri kazanmalısınız.

Besinlerin, kan şekerini yükseltme hızlarına “glisemik indeks” adı verilir. Her besinin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızı farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler devamlı açlık hissi yaratırlar.

İŞTAHSIZLIK NEDENLERİ

İştahsızlık sadece çocuklarda veya bebeklerde görünen bir vaka değildir. Yetişkinler de dönemler halinde iştahsızlık yaşayabilirler. Bunun birçok nedeni vardır. İştahsızlığın nedenleri başında mevsim geçişleri, aile içi sorunlar, üst solunum yollarında yaşanan enfeksiyonu başlıca nedenlerindendir. Çocuklarda iştahsızlığın en büyük nedenlerinden biride mide bağırsak enfeksiyonudur. Siz farkında olmasanız bile çocuklar virüsler tarafından senede 8-9 defa enfeksiyona yakalanırlar. Eğer ki çocuğunuzda uzun süre iştahsızlık yaşanıyorsa bunun bir diğer nedeni olan büyüme problemleri veya daha ciddi problemler olabilir. Böyle uzun süren iştahsızlık durumlarında mutlaka konunun uzmanı bir hekime gidilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda iştahsızlık dönem dönem görünmesi gayet normaldir. Çocuklarınız iştahlarını yaz aylarında iseniz parklarda aktivitelere katılması iştahlarını açacaktır, eğer ki havuz veya deniz yüzme imkânınız varsa bu da çocuklarınızın iştahlarını açmak için yeterli olacaktır.

BEBEKLERDE İŞTAHSIZLIK NEDENLERİ

Bebeklerde iştahsızlığın en büyük nedeni burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde sık sık görünen burun tıkanıklarından dolayı emerken burundan nefes dolaşımı olmayacağı için bebeğiniz emmeyi ret edebilir. Bebeğinizin burnu tıkalı ise, serum fizyolojik hazırlaya bilirsiniz.

İŞTAH AÇAN YİYECEK VE BİTKİLER

Kilo alamayanlar için kilo aldırıcı besinler veya yiyecekler nelerdir?

Greyfurt: Diyet yapıyorsunuz uzak durmanız gerekenlerden biri de greyfurttur. Kansere karşı koruyucu olan greyfurdun kötü yanı iştah açıcı özelliğinin de bulunmasıdır.

Karalahana: Karaciğer ve bazı kan kanseri türlerine de iyi gelen karalahana, ayrıca iyi bir iştah açıcıdır.

Patates: Patatesin yapısında bulunan bileşikler kan basıncını düşürücü etki gösterir; bu nedenle glisemik endeksi yüksek olan yiyecekler arasında bulunan patates, özellikle kızartma şeklinde pişirilirse ç ok çabuk acıkmanıza neden olur.
Bezelye: Glisemik endeksi yüksek olduğundan, açlık duygusunu artırarak, çok fazla yemek yedirir.

Kırmızı Biber: Kolesterolü önleyici özelliği bulunan kırmızıbiber iştah açar. Bu nedenle acı bir yemek yediğinizde doyduğunuzu çok kolay anlayamazsınız.

Nohut: Mideyi temizleyerek iştah açan nohut, sağlık açısından yararlı olsa da kilo verirken çok fazla tüketilmemesi gereken bir kurubaklagildir.

İncir: Kilo aldırıcı özelliği bulunan incir iştah açar, bu nedenle diyet döneminde yemeniz tavsiye edilmez.

Havuç: Havucun kalorisi ve glisemik endeksi diğer sebzelere göre daha yüksektir. Bu nedenle acıktırıcı özelliği olan havucun diyetlerde bulunmaması gerekir.

Tuz: Tuz iştah açıcı özelliğe sahiptir. Çok tuzlu bir besinin ardından tatlı yeme isteğinin doğması, kan şekerinizdeki dalgalanmalar yüzündendir. Özellikle diyette tüketimden kaçınılmalıdır.

Tarçın: Kokusuyla özellikle tatlıların vazgeçilmezi olan tarçın da çok çabuk acıktıran baharatlardandır.

Mısır: Glisemik endeks değerinin yüksek olması nedeniyle kan şekeri seviyesini yükselten mısır, yendikten sonra açlık hissi uyandırır. Bu nedenle diyet yapanların uzak durması gereken bir besindir.

Nane: Nane bağırsakları çalıştırarak kişinin kendini aç hissetmeye başlama süresini en aza indiren diğer bir şifalı bitkidir. Ayrıca nanenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma olasılığını azalttığına inanılmaktadır. Nane yapraklarını taze olarak yiyebilir, iştah açıcı olarak çayını yapabilir ya da yemeklerinize katabilirsiniz.

Zerdeçal: Zerdeçal sindirim sistemi sorunlarına çözüm olarak yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir. Anti bakteriyel ve iltihapları geçiren özellikleri bilinmektedir. Zerdeçal özellikle bağırsakla ilgili sorunların tedavisinde kullanılır.

Yılan Otu: Eski çağlardan beri kullanılan şifalı bitkiler arasında olan yılan otunun açlığa neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca yılan otu sindirim sistemi sorunları ve gaz gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ancak çok acı bir tadı olan yılan otu ülser, gastrit ve benzer mide sorunları olan hastalara tavsiye edilmez.

Münevver Aktaş | Nisanur Dergisi | Eylül 2017 | 70. Sayı
 


 
19-09-2017 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.