Kelam ve Kalemin Öncülüğünde 7. Yılımız

Elif Yüksek
Evet, yayın hayatına başladığımız, her seferinde yepyeni konu ve konuklarla bir o kadar da güzel duygularla hanelerinize konuk olduğumuz, göz ve gönüllerimizi Kur’an nuruyla aydınlatmak üzere ‘kelam ve kalem’ köprüsüyle tarafınıza uzandığımız, dimağlarımızı pak tutma adına didindiğimiz, duygu ve düşünce dünyamızı ilim/irfanla şenlendirdiğimiz, ufkumuzu sayfalar ötesi bir bakışla genişletmeye çalıştığımız bu yedinci yılımız.
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Yüce Rabbimize hamd, Sevgili Peygamberimize salât ederiz. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize ve üzerimize olsun…

Yedinci yıl!

Evet, yayın hayatına başladığımız, her seferinde yepyeni konu ve konuklarla bir o kadar da güzel duygularla hanelerinize konuk olduğumuz, göz ve gönüllerimizi Kur’an nuruyla aydınlatmak üzere ‘kelam ve kalem’ köprüsüyle tarafınıza uzandığımız, dimağlarımızı pak tutma adına didindiğimiz, duygu ve düşünce dünyamızı ilim/irfanla şenlendirdiğimiz, ufkumuzu sayfalar ötesi bir bakışla genişletmeye çalıştığımız bu yedinci yılımız.

Rabbimize sonsuz hamd ediyoruz. Bize, sizlerle buluşma imkânını bahşettiği için. Pek de aşinası olmadığımız bu alanda bizlere kolaylıklar sunduğu için. Asrın önde gelen erişim vasıtalarından ‘etkin’ bir şekilde yararlanmayı nasip ve müyesser eylediği için. ‘Oku’ emrinin muhatabı kıldığı gibi ifasında yardımcı olduğu ve kendi adıyla okumanın lezzetine vardırdığı için.

Siz kıymetli okurlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizi hanelerinize buyur ettiğiniz için. Maddi/manevi desteklerinizi esirgemediğiniz için. Soru, öneri, görüş ve eleştirilerinizle hep yanımızda durduğunuz; tekâmülümüze katkı sağladığınız için. Duygularınızı bizlerle paylaşarak azim ve gayretimizi arttırdığınız, şevk ve heyecanımızı beslediğiniz, çalışma hevesimizi diri tuttuğunuz için. Dost, akraba ve tanıdıklarınıza bizden söz ederek, ağımızı genişlettiğiniz için.

Değerli yazarlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Yıllardır her ay, bıkıp usanmadan yazdıkları; bilgiyi araştırıp en güzel bir şekilde sundukları için. Bazen gecesini gündüzüne kattıkları; hastalık, iş, yoğunluk, çoluk-çocuk demeden paylaşımlarda bulundukları için. Her seferinde yeni bir metod uygulayarak güncel ve kalıcı bir form tuttukları; kalemi ‘silah’ olarak addettikleri ve tebliğ arzularına bizleri aracı kıldıkları için.

Arka planda çalışan kardeşlerimize de ayrıca teşekkür ediyoruz. Tashih ve düzenlemede, derleyip toplamada titiz davrandıkları; okumayı daha keyifli hale getirdikleri için. Tasarım aşamasını itinayla ve sabırla yürüttükleri; sayfalar arasında ahenk ve dizayn sağlayarak görsel bir şölen sağladıkları için. Günlerce uğraşarak, dergimizi varması gereken yere zamanında ulaştırdıkları için muhasebesinden, dağıtımcısına, takip departmanından irili-ufaklı emeği geçen tüm kardeşlerimize çok çok teşekkür ediyoruz.

Evet, sevgili dostlar! Okumak güzel. Yazmak güzel. Paylaşmak güzel. Tüm bunlar Allah (CC) için olunca; rızayı ilahiyi barındırınca çok daha güzel…

Bu bağlamda yazıp paylaştıklarımızı, bu güne değin hep özenle seçtik. Dosya konularımız, röportajlarımız, konuk yazarlarımız, şiirlerimizin teması, kullandığımız görseller, attığımız başlıklar… Hepsi ana gayemizin gölgesinde şekillendi. Fayda sağlamayacağı ya da genel ahlaka ters düşeceği kanaatine vardığımız tek bir öğeye bile yer vermemeye çalıştık. Aile ve kadına dair birçok şeyi masaya yatırdık; Kur’an ve sünnet süzgecinden geçirerek en güncel, en etkin ve en cazip bir halde sizlere sunduk ve Allah’ın izni/yardımıyla sunmaya devam edeceğiz.

İstedik ki; kadın kimliğinizde yara, bere, silik, çizik olmasın. Olduysa bile sarıp sarmalayabilesiniz. Mümin kadın profilinize, çağın bulanıklıkları ve kirleri bulaşmasın. Bulaştıysa bile temizleyip paklayabilesiniz.

İstedik ki; aile yuvanızda muhabbet, anlayış, yakınlık, incelik, letafet hiç eksilmesin. Azaldığı anda müdahale edebilesiniz. Anneliğinize kem nazarlar değmesin. Değdiği gibi toparlanıp doğrulabilesiniz.

İstedik ki; bilginizle, öngörülerinizle, hoşgörünüzle, ahlakınızla, duruşunuzla, iffetinizle, giyiminizle ve yaşantınızla İslam’ın öncü kadınlarından eksik kalır yanınız olmasın. Özendiğiniz, benimsediğiniz, sevip saydığınız Hz. Hatice olsun. Hz. Meryem olsun. Hz. Aişe olsun. Hz. Hacer olsun… İstedik ki; çağın Zeynepleri ve Fatımaları olasınız. Olma adına çabalayasınız. Başka başka kadınlara da bu arzu ve liyakati aşılayasınız.

Tüm bunları, sizlerin de arzuladığından yana şüphemiz ve endişemiz yoktur. Rabbimiz bizleri yazıp paylaşmaya sizleri okuyup paylaşmaya ve en nihayetinde yaşamaya muvaffak etsin…

Hatırlatıcı, uyarıcı ve gayrete getirici olması hasebiyle ‘okumak’ emsalsiz bir güçtür. Vefalı bir dosttur. İyi bir arkadaştır. Ve dergiler, günümüzde tıpkı kitaplar gibi etkilidir. Görselliği ön planda tuttuğu, bilgiyi kısa ve öz olarak sunduğu, güncellik noktasında bir adım daha önde olduğu için daha da etkilidir.

Haliyle değerli kardeşler, ağımızı genişletmeye bakalım. Okuma, paylaşma ve tanıtma noktasında gayretlerinizi arttırmanız bizleri sevindirecektir. Daha çok kişiye ulaşma adına elinizden geleni yapmanız, bizlerin de gayretini artıracağı gibi imkânlarımızı çoğaltacaktır.

Aile ve kadının ifsadını isteyen, tüm çabalarını bu yönde harcayan kirli odakların aksine bizler, toplumun temeli olan aile kurumunu mamur etmeye devam edeceğiz. Yayın politikamızdan zerre ödün vermeden, daha çok kadına ulaşmaya, daha nice aile yuvasına ayetlerin sıcaklığını taşımaya çalışacağız.

Sizlerin de çabası bu yönde olduğu sürece ahlak, iffet, namus ve muhabbet düşmanlarına meydanı bırakmamış; temiz ve ahlaklı neslin inşasında etkin mi etkin bir rol almış olacağız inşallah.

Rabbimizden niyazımız; bizden razı olacağı bir hayat sürmemizi, Salih evlatlar yetiştirmemizi, toplumun ıslahına katkı sağlamamızı ve ümmetin maslahatını öncelememizi bizlere nasip ve müyesser etmesidir.

Daha nice yıllar, okumanın apaydınlık/güvenli çatısı altında nice hayırlarla bulunmayı ve buluşmayı temenni ediyoruz. Allah (CC)’a emanet olunuz…

Elif Yüksek | Nisanur Dergisi | Aralık 2017 - 73. Sayı 

 


 
07-12-2017 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.