Peygamberlerin Dilinden Dualar

Fahriye Genç
El-Melik (görünen-görünmeyen âlemlerin sahibi ve mutlak hükümdarı) olan Allah (CC)`ın adıyla! Hiç şüphesiz bütün peygamberler ayrı ayrı belalar ve musibetler yaşamışlardır. Onların yaşadığı her şeyi Allah (CC) bizlere hem ibret hem de örnek olacak şekilde bildirmiş ve bunu kelamında zikretmiştir...
El-Melik (görünen-görünmeyen âlemlerin sahibi ve mutlak hükümdarı) olan Allah (CC)`ın adıyla!

Hiç şüphesiz bütün peygamberler ayrı ayrı belalar ve musibetler yaşamışlardır. Onların yaşadığı her şeyi Allah (CC) bizlere hem ibret hem de örnek olacak şekilde bildirmiş ve bunu kelamında zikretmiştir.

Allah (CC), bu şekilde insanların yaşadıkları olaylara nebevi perspektif ile bakmalarına olanak sağlamıştır. Evet, onlar (peygamberler) yeryüzünün en kutlu ve mübarek insanlarıydılar ve birçok sıkıntılar yaşadılar.

Peki, bizler yaşadıklarımız karşısında nasıl bir tavır takınmalıyız ve Allah (CC)`tan nasıl yardım istemeliyiz? İşte tam da bu noktada peygamberlerin, ilahi kelamdaki zikirleri imdadımıza yetişmektedir.

Hz. Eyyub (AS)`un duası:

“Ya Rabbi bu dert bana iyice dokundu. Sen merhametlilerin en merhametli olanısın.” (Enbiya / 83)

Hz. Süleyman (AS)`ın duası:

“Ey Rabbim! Beni bağışla. Bana, benden sonra kimseye layık olmayacak bir mülk (hükümranlık) bahşet! Şüphesiz sen çok bahşedicisin.” (Sad / 5)

Hz. Nuh (AS)’un duası:

“Rabbim! Şüphesiz ben Senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten Sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan, şüphesiz ziyana uğrayanlardan olurum.” (Hud / 47)

Hz. Yusuf (AS)’un duası:

“Ya Rabbi! Sen bana iktidar ve hâkimiyet verdin. Kutsal metinleri ve rüyaları yorumlama ilmini öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada da ahirette de Mevla’m, yardımcım Sen`sin. Sana tam itaat içinde bir kul olarak canımı al ve beni hayırlı ve dürüst insanlar arasına dâhil eyle.” (Yusuf / 101)

Hz. Musa(AS)’nın duası:

“Ya Rabbi! Genişlet göğsümü, kolaylaştır işimi, çözüver şu dilimin bağını. Ta ki anlasınlar sözümü.” (Taha /25-28)

Hz. Adem (AS)`in duası:

“Ey Rabbimiz! Kendimize yazık ettik. Şayet Sen kusurumuzu örtüp bize merhamet buyurmazsan en büyük kayba uğrayanlardan oluruz.” (A’raf / 23)

Hz. İsa (AS)’nın duası:

“Rabbimiz! Bize gökten bir sofra indir ki; önce gelenlerimize ve sonradan geleceklerimize bir bayram ve Senden bir mucize olsun. Bizi rızıklandır. Sen rızıklandıranların en hayırlısısın.” (Maide / 114)

Hz. Davud (AS)`un duası:

“Bizi mümin kullarının çoğuna üstün kılan Allah`a hamd olsun.” (Neml / 15)

Hz. İbrahim (AS)`in duası:

“Ya Rabbi! Beni de, neslimi de namazı devamlı olarak ve gereğince kılan kullarından eyle! Duamı kabul buyur. Ya Rabbi! Beni, annemi, babamı ve bütün müminleri kıyamet günü affeyle.” (İbrahim / 40-41)

Peygamberlerin duası:

“Ey bizim kerim Rabbimiz! Günahlarımızı ve işlerimizdeki aşırılıklarımızı affet. Ayaklarımızı hak yolda sabit kıl ve kâfirler güruhuna karşı bize yardım et.” (Al-i İmran/ 147-148)

Ya Rabbi! Bizi her daim peygamberlerin yolundan gidenlerden eyle. (âmin)

Fahriye Genç / Nisanur Dergisi - Aralık 2014 (37. Sayı)
 


 
23-12-2014 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.