Regaib Gecesi ve Üç Aylar

Fahriye Genç
‘Regaib’ Arapça bir kelime olup ‘reğa-be’ (herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek) kökünden gelmektedir ve kelime anlamı ‘kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey’ demektir.
‘Regaib’ Arapça bir kelime olup ‘reğa-be’ (herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek) kökünden gelmektedir ve kelime anlamı ‘kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey’ demektir.

Regaib Kandili bu yıl 7 Nisan 2016 Perşembe akşamını 8 Nisan 2016 Cuma gününe bağlayan geceye denk geliyor. Regaib Gecesi’nden sonraki gün mübarek üç ayların başlangıcı yani Recep ayının ilk günüdür.

Recep ayının ilk cuma gecesine ‘Regaib Gecesi’ denir. Bu geceye regaib ismini meleklerin verdiği rivayet edilir. Her cuma gecesi müminler için kıymetlidir şüphesiz. Bu iki gece üst üste gelince daha da kıymetli oluyor. Allah (CC) bu gecede müminlere ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar.

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şaban’ın 15. gecesi, Cuma, Ramazan Bayramı ve Kurban bayramı gecesi.”
(İbn-i Asakir)

Yukarıdaki hadisi şeriften de anlaşıldığı gibi içinde Regaib Gecesi’nin de bulunduğu bu gecelerde duaların kabul olduğu ve geri çevrilmediği anlaşılmaktadır. Şüphesiz ki ihlas ve samimiyetle yapılan bütün duaların kabul olacağına dair inancımız kaimdir, fakat bazı geceler var ki; onlardaki rahmet ve mağfiret daha fazladır.

Regaib Gecesi’nden sonraki günler mübarek üç ayların başlangıcıdır. Receb ayında oruç tutmak çokça faziletlidir. Peygamber Efendimiz (SAV)`in Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu aydır.

Resullullah (SAV) üç aylar ile ilgili şu rivayetlerde bulunmuşlardır:

“Bir kimse Recep ayında oruç tutsa, Allah Teâlâ tarafından üç türlü lütuf ve inayete mazhar olur. Bunlardan biri, Allah Teâlâ onun geçmiş günahlarının tümünü mağfiret eder. İkincisi, ondan sonraki hayatında da onu korur. Üçüncüsü, mahşer yerinde, susuzluktan emin olur.”

Bunun üzerine orada bulunanlardan yaşlı bir sahabi ayağa kalkıp;

“Ya Resulallah! Ben Recep ayının tamamında oruç tutamam” dediğinde, Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Sen Receb ayının birinci, on beşinci ve sonuncu günleri oruç tut, hepsini tutmuş sevabına kavuşursun. Çünkü sevaplar, on misli yazılır. Fakat sen, Receb-i Şerîf’in ilk Cuma gecesinde gâfil olma ki; melekler o geceye Regaib Gecesi demişlerdir.”

Mübarek üç ayların içinde, Recep ayında, Regaip ve Mi’râc; Şaban ayında berat; Ramazan ayında ise Kadir Gecesi gibi dört ayrı gece bulunmaktadır. Bu geceler, üç ayların manevî atmosferini daha da artırmakta adeta bu ayların feyiz ve bereketini taçlandırmaktadırlar.

Üç aylara yaklaştığımızda Peygamber Efendimiz (SAV) şu duayı yapmış ve bizlere de böylece dua etmemizi öğretmiştir:

“Allah`ım bize Recep ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.”

Unutulmamalıdır ki kandil geceleri birer nimettir ve Allah (CC) bu nimetleri ayağımıza getirmiştir. Bize düşen bu geceleri en iyi şekilde değerlendirmektir. Müminler olarak, mübarek üç ayların başlangıcı olan Regaib Gecesi’nde neler yapabiliriz, hatırlayalım İnşaAllah…

- Kur’an–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah`a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli…

- Peygamber Efendimiz (SAV)`e salât-ü selâmlar getirilmeli; Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli…

- Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir…

- Kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli…

- Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı…

- Bol bol zikir, evrad-ü ezkarda bulunulmalı…

- Kişi kendine ve diğer mümin kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli…

- Bu gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı…

- Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

- Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Rabbimiz, bu mübarek ayları ve içerisinde bulunan mübarek geceleri cümlemiz hakkında hayırlara, iyiliklere ve güzelliklere vesile eylesin. (Âmin)

Fahriye Genç / Nisanur Dergisi - Mart 2016 (52. Sayı)
 
27-03-2016 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.