Resulullah (AS)’ın Dilinden Dualar

Fahriye Genç
Kur’an-ı Kerim’de müminlerin harcamalarında ve tüketimlerinde, olması gereken ölçü bu şekilde geçmektedir. Orta yol; yediklerinde, içtiklerinde, giydiklerinde Allah’ın razı olduğu ölçü vardır. Bunun en güzel örneğini yol göstericimiz Resulullah (AS)’tan öğreniyoruz.
“Onlar harcadıkları zaman ne israf ederler ne de kısıp cimrilik yaparlar. İkisi arasında orta bir yol tutarlar.” (Furkan / 67)

Kur’an-ı Kerim’de müminlerin harcamalarında ve tüketimlerinde, olması gereken ölçü bu şekilde geçmektedir. Orta yol; yediklerinde, içtiklerinde, giydiklerinde Allah’ın razı olduğu ölçü vardır. Bunun en güzel örneğini yol göstericimiz Resulullah (AS)’tan öğreniyoruz.

Ebu Said el-Hudri (RA)’den rivayet edildiği üzere Resulullah (AS) yeni bir elbise giydiği zaman sarık yahut gömlek veyahut aba olsun adını söyler ve

اللهم لك الحمد انت كسوتنيه اسألك خيره و خير ما صنع له و اعوذ بك من شره و شر ما صنع له

Manası: Allah’ım Sana hamd olsun, bunu bana Sen giydirdin. Senden bunun hayrını ve ne için yapıldı ise onun da hayrını diler ve onun şerrinden Sana sığınırım. (Ebu Davut)

Hz. Ömer (RA)’den rivayetine göre Resulullah (SAV)’in şöyle buyurmuştur:

“Kim yeni bir elbise giyer de

الحمد لله الذي كساني ما أواري به عورتي و اتجمل به في حياتي

der ve eski elbiseyi sadaka ederse, Allah’ın hıfz ve himayesinde olur. Hayatta ve ölü iken Allah onu kötü gözlerden korur.”

Manası: Avret yerimi örteceğim ve hayatımda onunla süsleneceğim bu elbiseyi bana giydiren Allah’a hamd olsun!

Büreyde diyor ki Resulullah, çarşıya veya pazara çıktığı zaman şöyle derdi:

بسم الله اللهم إني اسألك خير هذه السوق و خير ما فيها و اعوذ بك من شر ما فيها و اعوذ بك من شرها و شر ما فيها اللهم اني اعوذ بك ان اصيب فيها يمينا فاجرة او صفقة خاسرة

Manası: Allah’ın adıyla… Allah’ım, Senden bu pazarın hayrını ve ondaki şeylerin hayrını isterim. Onun şerrinden ve ondaki şeylerin şerrinden Sana sığınırım. Allah’ım, orada yalan yere yemin etmekten yahut zararlı bir pazarlık etmekten Sana sığınırım.

Ömer bin Hattab (RA)’tan rivayetle Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Kim çarşıya çıkar da

لااله الاالله وحده لا شريك له له الملك و له الحمد يحي و يميت و هو حي لا يموت بيده الخير وهو على كل شيء قدير

derse, Allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını siler ve derecesini de bir milyon yükseltir.” (Burada verilen sayı, faziletin yüksekliğini göstermek için belirtilmiştir. İmam Nevevi El-Ezkar)

Manası: Allah’tan başka ilah yoktur, birdir, ortağı yoktur. Mülk de O’nundur, hamd de O’nundur. Öldürür ve diriltir. O, ölmeyen diridir. Hayır, O’nun elindedir. O’nun her şeye gücü yeter.

Selam ve dua ile…

Fahriye Genç / Nisanur Dergisi – Ağustos 2013
 


 
25-08-2013 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.