Şehr-i Şevval ve Oruç

Fahriye Genç
Şevval, Kameri ayların onuncusu; Recep, Şaban, Ramazan`dan sonra mübarek olan aylardan biridir. Ayın hareketleri esas alındığı için bu aylara ‘Kameri Aylar’ denir. Kameri ayların ilki Muharrem, sonuncusu da Zilhiccedir. Araplar arasında bu ayın eski adı ‘Vagıl’ idi. Şevval ismi Arapçada ‘Şevele’ kelimesinden gelir. Şevval ayını diğer aylardan ayıran en önemli hususiyet, Ramazan bayramının bu ayın ilk üç gününde olmasıdır.
Şevval, Kameri ayların onuncusu; Recep, Şaban, Ramazan`dan sonra mübarek olan aylardan biridir.

Ayın hareketleri esas alındığı için bu aylara ‘Kameri Aylar’ denir. Kameri ayların ilki Muharrem, sonuncusu da Zilhiccedir. Araplar arasında bu ayın eski adı ‘Vagıl’ idi. Şevval ismi Arapçada ‘Şevele’ kelimesinden gelir. Şevval ayını diğer aylardan ayıran en önemli hususiyet, Ramazan bayramının bu ayın ilk üç gününde olmasıdır.

İslam’da ilk ramazan bayramı, hicretin ikinci yılında Şevval ayında gerçekleşmiştir.

Müminler için Şevval ayının bir diğer güzel yönü ise hiç şüphesiz, Ramazan ayının sona ermesinden sonra yine Ramazan ruhunu yaşadıkları Şevval orucudur.

Şevval Orucu: Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde ‘altı gün orucu’ adıyla bilinen oruçtur ve tutmak sünnettir. Şevval ayının ilk günü yani Ramazan bayramının ilk günü oruç tutmak haramdır. Bayramın diğer günlerinde kaza veya nafile oruç tutulabilir. Peygamber Efendimiz buyuruyor:

“Ramazan ayında oruç tutup, ardından Şevvâl ayından da altı gün daha oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim)

Oruç ayı Ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan Şevval ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslüman`a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır inşallah.

Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir.

Aslında bu gibi manevi konularda esas olan, o işi ihlasla yapmak, büyük bir gönül arzusu ile talip olmaktır. Bazen öyle oruçlar olur ki, tutanın gönlünde beslediği derin ve safi ihlas yüzünden 360 gün değil, belki 360 senelik nafile oruç sevabını alabilir… İhlas ile kim ne isterse Rabbimiz onu verir. Bu bir niyet ve yorum meselesidir...

Bir de Ramazan içinde tutulamayan oruçlar varsa, önce o borç olanı tutmak da makul ve meşru olur. Bir an önce borçtan kurtulmayı düşünmek elbette çok yerindedir. Ancak ‘borcu sonra da tutabilirim’ diye de düşünebilir. Bu bir tercih meselesidir veya Şevval orucuna niyet edilirken borç oruçlara önce niyet edilmesi daha evladır. Her ikisi de caizdir.

Hiç şüphesiz Şevval ayı hem başlangıcı olan Ramazan bayramı hem de içinde bulundurduğu nafile oruç fırsatlarından dolayı müminlerin hayatında önemli bir yere sahiptir.

Müminin her anı Allah`ın rızasına nail olmak için birer fırsattır aslında. Ömür sermayesini Allah`ın rızasını gözetmek ve ahiret için bir kazanca çevirmek her müminin arzusudur.

Rabbim, Ramazan`ı en güzel şekilde idrak edenlerden ve Ramazandan sonraki hayatında da Ramazan ruhunu yaşamayı şiar edinenlerden eylesin. (Âmin)

Fahriye Genç / Nisanur Dergisi - Temmuz 2015 (44. Sayı)
 


 
23-07-2015 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.