Tesettür Üzerine Bacılar ile Bir Hasbihal

Başyazı
Birbirimizi iyiye ve doğruya sevk etmek, hak yolda daha sağlam adımlarla yürümek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır ki; çok önemli olup dönem dönem bunlara değinmek zaruridir. Hem İslam’ın şiarlarından hem de Rabbimizin tatbikini istediği vaciplerden olması hasebiyle ‘TESETTÜR’ bunlardan biridir. Bu konuda çok hassas olmamız gerekmektedir.
Bismillahirrahmanirrahim.

“Derken, o iki kadından biri utana utana yürüyerek ona geldi…” (Kasas / 25)

Birbirimizi iyiye ve doğruya sevk etmek, hak yolda daha sağlam adımlarla yürümek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır ki; çok önemli olup dönem dönem bunlara değinmek zaruridir. Hem İslam’ın şiarlarından hem de Rabbimizin tatbikini istediği vaciplerden olması hasebiyle ‘TESETTÜR’ bunlardan biridir. Bu konuda çok hassas olmamız gerekmektedir.

Bu konuda zaman zaman istenmeyen durumların yaşanması, ortamın bozukluğu, toplumda bu alanda büyük bir yozlaşmanın olması nedeniyle birkaç maddeye dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Okuma, okutma, amel, ahlak, fedakârlık, teslimiyet, uyum vb. birçok konuda örnek olmamız gerektiği gibi tesettür konusunda da örnek olmak durumundayız. Her türlü yozlaşmaya rağmen bacılarımızın, hanım okuyucularımızın, aşağıya maddeler halinde sıraladığımız konularda örnek olmalarını istiyoruz.

- Çarşaf, manto, ferace vs. tesettür vesilelerinden birini tercih edebilirsiniz. Ancak ölçünüz; sizi tepeden tırnağa örtecek kadar uzun, vücut hatlarınızı asla belli etmeyecek kadar geniş olması olmalıdır. Üzerinize oturan ya da hareket etmeniz halinde sizi saran kıyafetlerden kaçının. En iyi muhafaza eden kıyafet ne ise seçiminizi ondan yana yapın.

- Çevrelerinde davetçi ve sorumluluk makamında gözükenler, ders verenler, herhangi bir yerde irşad ile görevli olanlar tesettür konusunda daha hassas davranmalıdırlar. Helal sınırlarında dahi olsa, halk arasında duyarlı bir Müslüman olarak bilinen bayanlar yani temsiliyet pozisyonunda olanlar, hoş karşılanmayan dar giyim-kuşam, uç tarzlar ve aşırı ziynetten kaçınmalıdırlar.

- Hanımlar kendi evlerinde olsalar dahi çocuklarının yanında, özellikle genç yaştaki çocuklarının yanında, kısa, dar veya şeffaf kıyafetler giyinmesinler. Bu tür elbiseler hem çocukların nazarında ‘dindar anne’ modeline halel getirir, hem de bu elbiselerin dışarıda da giyinebileceği fikrini çağrıştırır.

- Aynı şekilde hanımlar baş başa olduklarında dahi yine dar, kısa veya açık elbiselere tevessül etmemelidirler. Bir arada olduğumuz her anımız, her halimiz birbirimize dinimizin şiarlarını, Müslüman kadının alametlerini hatırlatacak tarzda olmalıdır.

- Dışarıda giydiğiniz kıyafetleriniz, ulaşım araçlarına binip-inerken, merdiven çıkarken vb. durumlarda sizi muhafaza edecek şekilde olmalıdır. İçeri kıyafetleriniz cilbablarınızın altından görünmemelidir.

- Tesettüre sanal âlemde de gerçek hayatta olduğu kadar itina göstermelisiniz. Tesettürlü dahi olsa resimlerinizi, evinize ait görüntüleri internet üzerinden başkasıyla paylaşmayın. Bunların her birinin suiistimale açık olduğunu unutmayın. Bir takım arkadaş gruplarına dâhil olup yazışmalarla paylaşımlarda bulunmayın.

- Genç kızlarımız ve öğrencilerimizden de aynı hassasiyeti bekliyor, birçok bozulmanın yaşandığı bu dönemde iyi bir temsilci olmalarını beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

- Özellikle hocalarımız, konuşmacılarımız ve sorumluluk konumunda olan bacılarımız daha çok dikkat etmelidirler. Zira ders verdikleri öğrenciler, kendilerine sohbet ettikleri kardeşlerimiz onları örnek alacakları için bunların daha çok giyim, amel, ahlak, oturma ve kalkmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Rabbim bizleri tesettüre en güzel bir şekilde riayet eden kullarından eylesin.

Allah’a emanet olun.

Başyazı / Nisanur Dergisi - Ocak 2016 (50. Sayı)
 
05-01-2016 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.