Yaz Fırsatını Değerlendirelim!

Başyazı
Bacılarımız, davaları ve hedefleri olmayan insanlar gibi canlarının istediği gibi davranamazlar. Bir Müslüman olarak sorumluluk bilinciyle hareket edip faydasız alanlardan ve uğraşlardan uzak durmalıdırlar.
Bismillahirrahmanirrahim

“Sonra Kitab’ı, kullarımız arasından seçtiklerimize verdik. Onlardan (insanlardan) kimi kendisine zulmeder, kimi ortadadır, kimi de Allah’ın izniyle hayırlarda öne geçmek için yarışır. İşte büyük fazilet budur.” (Fatır / 32)

“Bunlar, Allah’a ve ahiret gününe iman eder, maruf olanı emreder, münker olandan sakındırır ve hayırlarda yarışırlar. İşte bunlar salih olanlardandır.” (Al-i İmran / 114)

Yaz tatili, zamanımızı en iyi şekilde değerlendirip kendimizi yetiştirme imkânı veren ve yoğunluğumuzdan dolayı ihmal ettiğimiz sorumluluklarımızı yerine getirmek ve eksikliklerimizi gidermek için önemli bir zaman birimidir. Kadın olsun erkek olsun, sorumluluk bilincine sahip Müslümanlar, tatilde zamanını boşa harcamaz, aksine yıl içerisindeki meşguliyetlerinden dolayı eksik kalan işlerini tamamlar, kendilerini yetiştirmek ve meşguliyetlerden dolayı ulaşamadıkları yerlere daveti ulaştırmak için çabalarlar.

Özellikle öğrencilik yapan genç bacılarımız, yılın önemli bir bölümünü oluşturan tatilden en iyi şekilde istifade ederek eksiklerini telafi etmeye çalışmalıdırlar. Zira geçirdiğimiz bütün zamanlardan sorumlu olduğumuz gibi evlerimizde geçirdiğimiz yaz günlerinden de sorumluyuz. Kendimize ve ailemize zaman ayırmamıza imkân tanıyan bu önemli zamanı hakkıyla değerlendirmek zorundayız.

Tatil günlerinin verimli ve bereketli geçmesi için atılacak ilk adım, güzel bir program hazırlamaktır. Tatille birlikte içinde olduğumuz mübarek Ramazan ayı, ibadi yönden hayırlı çalışmalara vesile olacağı gibi, davetimizi etrafımızdaki insanlara götürmek ve kendimizi yetiştirmek için de önemli bir fırsattır.

Aile fertlerimizin, akrabalarımızın, komşularımızın ve arkadaşlarımızın; bozuk ortamın etkisinden korunmaları ve İslam’a yönelmeleri, programımızın esasını teşkil etmelidir. Faydası olmayan işleri bir tarafa bırakarak, insanlarımızı İslam’a yönlendirmek için yoğun bir çabanın içerisine girmeliyiz.

Yaz tatiliyle ilgili çalışma programı yapan bacılar, günün sonunda programlarını ne derece uyguladıklarını gözden geçirmelidirler. Programda aksama varsa üzerine yoğunlaşmalı, programı kâmil şekilde icra etmek için gayret sarf etmelidirler.

Bütün bunları yerine getirmek için çoğu zaman ailelerin yardımlarına ihtiyaç duyulur. Annelerin, ablaların ve diğer yakınların bu çalışmaları yapacak bacılara yardımcı olmaları, programlarını icra etmeleri için katkı sunmaları, çalışmaların verimli hale gelmesini sağlayacaktır. Onun için genç bacılarımızın annelerine ve diğer büyüklerine önemli görevler düşmektedir. Özellikle annelerin İslami çalışma yapan kızlarına yardımcı olmaları, İslam’ı öğrenme ve öğretme çabalarında onları yalnız bırakmamaları gerekir.

Yaz tatili boyunca yapılan çalışma ve gayretler, tatil sonunda masaya yatırılmalı; programın ne derece uygulandığı değerlendirilmelidir. Yeterince kitap okunmuş, tebliğ, ibadi ve kültürel programlar kâmil şekilde yerine getirilmişse başarılı bir çalışma yapılmış demektir. Sonuçta bütün bu imkânları bağışladığı ve başarıya ulaştırdığı için de Allah Teâlâ’ya hamd edilmelidir. Zira ihlas ve samimiyetle, İslam için yapılan çalışma ve gayretleri Allah Teâlâ’nın karşılıksız bırakmayacağı bilinmelidir.

Ramazanın bereketinden azami derecede istifade etmek için çabalamalıyız. Yakınlarımızdaki bayanlarla samimi ve sıcak ilişkiler kurmalı, birlikte mukabele okumalı ve birlikte teravih namazlarını kılmaya çabalamalıyız. Okuduğumuz mukabelelerden sonra İslami konularda ders işleyerek muhataplarımızın İslam’ı öğrenmelerini sağlamalıyız. Zaman zaman birlikte kitap okumalı, ilgilendiğimiz bacılara kitaplar vererek ve kitap okumalarını takip ederek kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmalıyız.

İbadetimize özen göstermeli, farzları kâmil şekilde ikame ederken, sünnetleri yerine getirmek için gayret göstermeliyiz. İlgilendiğimiz kişileri her şeyden önce ibadete yönlendirmeliyiz. Özellikle namazın önemini kavratmalı, düzenli namaz kılmaları için teşvik etmeliyiz.

Tesettüre riayet etmeli, bu konuda çok hassas olmalıyız. Bu alanda göstereceğimiz titizlik ilgilendiğimiz bacıları etkileyecek, tesettüre daha sıkı sarılmalarına vesile olacaktır.

Bacılarımız birer davetçi olduğunu unutmamalıdırlar. Davetçi, insanları davet ettiği şeyi çok iyi bilmelidir. İslam ile ilgili yeterli ilmi ve birikimi olmayan davetçiler istenilen başarıyı gösteremezler. Bu sıkıntının giderilmesi için yoğun şekilde ilme yönelmeli, İslami kitaplar okumalıyız. Okul ya da medrese ortamında yoğun programlardan dolayı istenilen ölçüde kitap okuma imkânı bulunmayabilir. Ancak yaz tatili, bütün bu eksiklikleri gidermek için uygun fırsatlar sunmaktadır. Kardeşlerimizin, yaz mevsimiyle ilgili hazırlayacakları programa, okuma saatlerini eklemeleri ve zamanlarının önemli bölümünü kitap okumaya ayırmaları gerekir. Zira İslami hizmetler için okumanın ve öğrenmenin gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Genç kızlarımız, tesettürleri, iffetleri, ahlakları ve İslami gayret ve çabalarıyla numune olmak için çabalamalıdır. Bacılarımız, davaları ve hedefleri olmayan insanlar gibi canlarının istediği gibi davranamazlar. Bir Müslüman olarak sorumluluk bilinciyle hareket edip faydasız alanlardan ve uğraşlardan uzak durmalıdırlar. Değerli zamanlarını İslam’ın insanlara ulaşması, akrabaların, yakınların, komşuların ve çevredeki insanların İslam’a yönelmeleri için harcamalıdırlar.

Rabbimiz amellerimizi kendisi için kabul etsin ve ömrümüzü razı olacağı amellerle geçirmeyi nasip etsin.

Allah (CC)’a emanet olun.

Başyazı / Nisanur Dergisi - Haziran 2016 (55. Sayı)
 
17-06-2016 0 Yorum

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.